آمادگی های قبل از تصویربرداری

لطفا از همراه آوردن اشیاء قیمتی و پول نقد به داخل بخش جداً خوداری فرمایید (در صورت داشتن همراه قبل از ورود به بخش تمامی اشیاء قیمتی و پول نقد را به همراه خود تحویل دهید.)

آمادگیهای عمومی 

 1. 6 ساعت قبل از وقت تعیین شده ناشتا باشید. سطح ایده آل قند خون ناشتا برای اسکن باید کمتر از mg/dl 200 باشد.در صورتیکه قند ناشتا در زمان مراجعه بالاتر از 200 باشد اسکن آن روز کنسل خواهد شد.
 2. مصرف آب جزو موارد ناشتایی محسوب نشده و در این مدت مصرف آب به میزان دلخواه مجاز می‌باشد.
 3. محدودیت فعالیت های سنگین ورزشی یا کار سنگین منزل به مدت 24 و ترجیحاً 48 ساعت قبل از اسکن.
 4. لباس راحت و مناسب فصل به تن داشته باشید. لباس نباید وسایل فلزی (شامل دكمه فلزی) داشته باشد.
 5. 24 ساعت قبل از اسکن غذاهای با پروتئین بالا و قند و نشاسته پایین مصرف نمایید.
 6. از مصرف نان، برنج، ماکارونی، ورمیشل، سیب زمینی، حبوبات، آجیل و آدامس به مدت 24 ساعت قبل از انجام تصویربرداری خودداری کنید.
 7. مصرف مرغ، ماهی، گوشت، تخم مرغ، کره، لبنیات و سالاد مجاز مي باشد.
 8. از مصرف قند و شکر در 24 ساعت منتهی به تصویربرداری و همچنین مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه های صنعتی که حاوی مقادیر بالای قند می باشد بپرهیزد. استفاده از شیرین کننده های مصنوعی و انواع شیرینی جات هم ممنوع می باشد.
 9. مصرف الکل، سیگار، چای و قهوه را به مدت 12 ساعت قبل از اسکن محدود نمایند.
 10. در صورت مصرف داروهائی غیر از داروهای بیماری قند، آنها را طبق روال همیشه با آب مصرف نمایید و در مورد مصرف داروهای ضد دیابت حتما ما را مطلع نمایید.
 11. لیست داروهای مصرفی و مدارک قبلی شامل عكس رادیولوژی، CT اسكن، MRI، سونوگرافی، اسکن هسته‌ای و PET/CT های قبلی را همراه داشته باشند.

بـیـمـاران دیـابـتـی

 • بیمارانی كه تنها با رژیم غذائی قند خود را كنترل می‌كنند: انجام آمادگی‌ها طبق لیست بالا
 • بیماران غیر وابسته به انسولین:

اگر وقت تعیین شده برای شما قبل از ساعت 12 ظهر می‌باشد، از 12 نیمه‌شب، ناشتا بمانید و از مصرف صبحانه یا قرص‌های ضد بیماری قند خود اجتناب كنید. اگر وقت تعیین شده برای بیماری شما پس از ساعت 12 ظهر است، طبق روال گذشته صبحانه و قرص‌های دیابت خود را استفاده نمائید و سپس برای 6 ساعت تا وقت تعیین شده ناشتا بمانید.

مصرف قرصهای ضد دیابت از جمله متفورمین(Metformin)، گــــلـــوکــوفــــــــاژ (Glucophage)، گـــــــلای وانــــس (Gly-once)، سینوریپا(Synoripa) ، زیپ مت(Zip met).

و داروهای مشابه به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل از انجام اسکن ممنوع می باشد .بدین ترتیب داروهای نامبرده ۲ تا ۳ روز قبل باید قطع شوند.

 • بیماران وابسته به انسولین:

بهتر است درخواست كنید وقت شما را قبل از ساعت 12 ظهر تعیین نمایند. پس از مصرف غذا و انسولین خود طبق روال همیشگی، برای 4 تا 6 ساعت تا زمان تعیین شده ناشتا بمانید. انسولین خود را همراه داشته باشید. اگر زمان تعیین شده پس از 12 ظهر است، صبحانه را مثل همیشه در زمان همیشگی مصرف نمائید. انسولین خود را نیز طبق روال همیشه استفاده كنید. بین مصرف انسولین و زمان تزریق ماده رادیواكتیو به شما، حداقل 4 ساعت باید فاصله باشد. انسولین خود را همراه داشته باشید.

شرايط محيطي

 1. دوري از مواجه با سرما يا هواي سرد به مدت 2 روز قبل از اسكن
 2. عدم استفاده از دستگاه هاي سرمايشي در روز انجام اسكن
 3. اجتناب از باز كردن پنجره خودرو در هنگام مراجعه به مركز تصوير برداري و استفاده از بخاري اتومبيل در روزهاي سرد
 4. استفاده از لباس گرم و كلاه جهت حضور در مركزPET/CT در روزهاي سرد سال و استفاده از لباس هاي آستين بلند و شلوار در فصول گرم سال

مجلات و نشریات

اطلاعات تماس

02183557070 - 02183557080

info@petctkhatam.ir

آدرس: خيابان وليعصر، بالاتر از بلوار ميرداماد، خيابان رشيد ياسمي، بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي خاتم الانبياء(ص)